Części markowe czy tanie zamienniki?
Wybór części do wózków widłowych to bardzo ważna decyzja. Ma ona bowiem znaczenie dla funkcjonowania magazynu bądź budowy. Właściciele firm często stają przed dylematem czy warto inwestować w markowe części Linde. Może jednak lepiej postawić na tańsze zamienniki? Oba podejścia mają swoje zalety i wady. Od indywidualnej decyzji zależy, która droga postępowania będzie korzystniejsza.
Części do wózków widłowych – decydująca cena
Markowe części do wózków widłowych są produkowane przez renomowane firmy. Zazwyczaj charakteryzują się więc wysoką jakością. Z tego powodu ich żywotność jest znacznie dłuższa. Są one zaprojektowane z myślą o specyficznych modelach wózków. Części do wózków BT będą do nich idealnie pasować oraz działać optymalnie. Można więc liczyć na niezawodność całej maszyny. Wózki wyposażone w oryginalne komponenty pracują sprawniej. Przekłada się to na mniejsze przestoje w pracy i niższe koszty napraw.
Jednakże, markowe Linde części mają swoją cenę. Koszty zakupu oryginalnych komponentów są relatywnie wysokie. Dla firm dysponujących ograniczonym budżetem, może to być bariera nie do pokonania. W takich sytuacjach tanie części zamienne będą atrakcyjną alternatywą. Zamienniki pochodzące od mniej znanych producentów często oferują zadowalającą jakość. Jest to spowodowane między innymi mniejszymi nakładami na reklamę. Wybór tańszych części pozwoli na obniżenie kosztów bieżących napraw. W krótkim okresie z pewnością to korzystne rozwiązanie. Natomiast najczęściej dłuższa perspektywa skłania ku zakupom renomowanych części do wózków Linde.
Tanie, niekonieczne oznacza lepsze
Tanie Linde części zamienne mają również liczne minusy. Najczęściej jest to brak precyzji wykonania oraz niższa jakość materiałów. Prowadzi to z kolei do krótszej żywotności komponentów. Niewłaściwe lub niskiej jakości części będą także wpływać negatywnie na inne podzespoły wózka. Stąd prosta droga do dodatkowych kosztów napraw. W dłuższym okresie tanie części okazują się mniej opłacalne. Ich częsta wymiana i potencjalne awarie przynoszą więcej problemów niż korzyści.
Wózki widłowe, to kosztowne maszyny. Producenci oferują więc różne rodzaje gwarancji. Cechą wspólną jest najczęściej konieczność serwisowania wózków widłowych w autoryzowanych punktach. Wszelkie naprawy odbywają się z wykorzystaniem oryginalnych części do wózków Hyster. Dzięki temu gwarancja obowiązuje nieprzerwanie przez określony czas. Użycie tanich zamienników części często skutkuje utratą gwarancji na cały sprzęt. Jest więc to niekorzystna sytuacja dla każdego właściciela. Pozorne oszczędności na częściach wygenerują w przyszłości wysokie koszty napraw.