Regularna konserwacja i naprawa wózków widłowych
Wózki widłowe pełnią wiele funkcji w różnych branżach. Najważniejszą jest szybki i sprawny transport materiałów i produktów. Nowoczesne wózki widłowe są solidne i trwałe, jednak ich wiele ruchomych elementów i częste użytkowanie oznacza, że w końcu konieczna będzie naprawa wózków widłowych. W tym przewodniku omówimy najczęstsze problemy z wózkami widłowymi i sposoby ich naprawy. Należy nade wszystko pamiętać o regularnej konserwacji części do wózków Jungheinrich.
Jakie są najczęstsze awarie
Jeśli posiadasz wózek widłowy, warto zapoznać się z problemami, z którymi najprawdopodobniej się spotkasz. W przypadku poważnych awarii, konieczna jest wymiana części do wózków Linde. Maszt, który kontroluje podnoszenie, opuszczanie i przechylanie wózka widłowego, jest częstym źródłem problemów. Do masztu przymocowane są widły, które przenoszą ładunki, oraz wózek, który jest napędzany za pomocą tłoka hydraulicznego znajdującego się w środku masztu. Maszt podnosi ładunki za pomocą siły hydraulicznej tego tłoka i opuszcza ładunki za pomocą siły grawitacji. Wózki widłowe często podnoszą ładunki w kilku etapach, co może powodować różne problemy. Typowe problemy to brak prawidłowego podnoszenia lub opuszczania, podnoszenie zbyt wolne oraz szarpane podnoszenie i opuszczanie.
Pojawić się mogą również problemy z kierowaniem. Precyzyjne prowadzenie wózka widłowego może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli przestrzeń jest niewielka. Kłopoty ze sterowaniem mogą prowadzić do wypadków, w których ranni są operatorzy lub inne osoby znajdujące się w pobliżu. Dlatego tak ważne jest upewnienie się, że układ kierowniczy działa płynnie.
Zdarzają się problemy z uruchomieniem. Kiedy Twój wózek widłowy nie chce się uruchomić, może to być irytujące. Może to być również kosztowne, ponieważ może opóźnić pracę i zmusić kierowców do spędzenia czasu na próbach rozwiązania problemu zamiast na pracy.
Jak zdiagnozować problem z wózkiem widłowym?
W przypadku wystąpienia którejkolwiek z powyższych awarii, może być konieczne przeprowadzenie drobnych czynności w celu zidentyfikowania źródła problemu.
- Problemy z masztem
W przypadku problemów z masztem należy najpierw sprawdzić poziom płynu hydraulicznego. Jeśli poziom jest normalny, sprawdź łańcuchy na wózku widłowym, aby zobaczyć, czy jakieś elementy wymagają wymiany. Przy intensywnym użytkowaniu, części masztu mogą ulec korozji, rozciągnięciu, wygięciu, pęknięciu, niewłaściwemu ustawieniu lub skręceniu. Jeśli jakiś element wymaga wymiany, należy skontaktować się z technikiem zajmującym się naprawą wózków widłowych. - Problemy z układem kierowniczym
Czasami trudno jest wykryć problem z układem kierowniczym. Jednym ze wskazań jest usłyszenie dziwnych dźwięków podczas obracania kierownicą. Zwłaszcza jeśli dzieje się to przy załadowanym wózku. Może to być oznaką rdzewiejącego mechanizmu kierowniczego lub problemu z hydrauliką, która kontroluje ciśnienie w układzie kierowniczym. Inne problemy związane z układem kierowniczym obejmują: zużyte lub luźne zawory ciśnieniowe, niewspółosiowe opony, niski poziom płynu kierowniczego. Jeśli poziom płynu kierowniczego jest niski, spróbuj dodać go więcej, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany. Jeśli płyn jest śmierdzący i gęsty, powinieneś go całkowicie wymienić. Kwestie związane z hydrauliką lub zużytymi przekładniami warto zostawić doświadczonemu technikowi zajmującemu się naprawą wózków widłowych. Części do wózków widłowych Mitsubishi są polecane przez techników, którzy zachwalają ich trwałość. - Problemy z rozruchem
Problem z uruchomieniem wózka widłowego jest często łatwy do rozwiązania. Kroki, które podejmiesz będą zależały od sposobu zasilania Twojego wózka widłowego. Jeśli Twój wózek widłowy jest elektryczny, wykonaj poniższe kroki rozwiązywania problemów:
- sprawdź poziom naładowania swojego akumulatora. Kiedy ostatnio ładowano akumulator? Czy naładowano go prawidłowo?
- przetestuj wszystkie funkcje pomocnicze: Przetestuj swoje hamulce, światła i inne funkcje, aby dowiedzieć się, czy działają. Jeśli nie, być może trzeba będzie w pełni naładować akumulator. Szybszym rozwiązaniem byłaby zamiana na świeżo naładowany akumulator, jeśli taki posiadasz.
Jeśli Twój wózek widłowy jest napędzany silnikiem spalinowym, problemy z uruchomieniem mogą być bardziej skomplikowane. Wówczas polecamy zapytać techników o części zamienne Clark, które są tańsze, a równie trwałe.